Akıllı süpürge robot olarak da bilinen bu modeller arasında seçim yaparken öne çıkan kriterlerden birisi de halı üzerinde kullanım özelliği. ¨Robot süpürge halı süpürür mü?¨ sorusunun cevabı alacağınız robot süpürgenin teknik özelliklerine bağlıdır. Evet, akıllı robot süpürgeler halı süpürebilir. Ancak bu çekim gücü ile yakından ilişkilidir.

Normal süpürgelerde olduğu gibi robot süpürge modellerinde de sert zemin ve halıda toz toplama başarısı cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Ev temizliğinde en iyi sonucu alabilmek için akıllı süpürge modelleri arasındaki çekim gücünü karşılaştırmalısınız. Bu arada bazı yeni modeller, halı ve sert zemin arasında emiş gücü seviyesini değiştirme özelliğine sahip. Bu da alan temizleme başarısını artırabilecek bir özellik!

Paspas Özelliği Olup Olmadığına Bakın

Hayatınızı daha pratik kılmak istiyorsanız satın almak istediğiniz akıllı süpürgede paspas özelliği olup olmadığını kontrol edin. Bu sayede akıllı süpürge robot hem süpürme hem silme işlemlerini yapabilir.

  • Wi-Fi Bağlantısı

Wi-Fi bağlantılı robot süpürgeleri, uygulamalar yardımıyla yerinizden kalkmadan kontrol edebilirsiniz. Eğer bütçeniz dolayısıyla Wi-Fi özelliğine sahip olmayan bir robot süpürge alacaksanız cihazın uzaktan kumandası olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Haritalama Özelliği

Evinizin haritasını çıkarıp bu doğrultuda temizlik yapan akıllı süpürgeler, haritasız cihazlara göre zaman ve pratiklik açısından daha büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Ayrıca bazı robot süpürge modellerinde haritalara sanal duvar, yasaklı alan belirtilebiliyor (banyo, merdiven vb) ve alanlara süpürgenin girmemesini sağlayabiliyorsunuz. Bu arada minik bir not: Eğer dubleks bir eviniz varsa birden çok alanın haritasını çıkarıp hafızasına kaydedebilen ürünleri tercih etmenizi öneririz.

  • Şarj Ünitesine Dönüş Özelliği

Çoğu akıllı süpürge, şarjı azaldığında otomatik şarj ünitesine gidip şarj olabiliyor; fakat bu özellik bazı eski şarjlı robot süpürge modellerinde yok.

  • Kaldığı Yerden Devam Özelliği

Temizlik sırasında şarjı azaldığı için şarj ünitesine giden bazı süpürgeler, “kaldığı yerden devam özelliği” sayesinde temizledikleri yerleri bir daha temizlemeyerek kaldığı yerden devam ediyor. Bu da hem enerji tasarrufu hem de alanın daha hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlıyor.

  • Zamanlama Özelliği

Wi-Fi bağlantılı ürünlerde olan bu özellik sayesinde süpürgeyi çalıştıracağınız zaman aralığını seçebiliyorsunuz. Yani siz evde yokken bile süpürgenizin çalışması mümkün.

  • Yazılım Güncelleme Özelliği

Akıllı cihazlarda olan bu özellik, robot süpürgelerde de mevcut. Yazılım güncelleme özelliği sayesinde son güncellemelerin olanak verdiği şekilde temizlik yapılabiliyor.

Fırça Sayısı Doğrultusunda Seçim Yapın

Piyasada tek fırçaya ve iki ön fırçaya sahip olan ürünler mevcut. Çift fırçalı ürünler, zemindeki maddeleri temizleme konusunda daha başarılı olabilir. Süpürgenin ortasında bulunan rulo fırçalar da bir ya da iki tane olabiliyor. Çift rulo fırça, başarılı bir temizlik deneyimi için tercih edilebilir.

Pil Ömrünü İnceleyin

Süpürgenin şarjının uzun gitmesi elbette önemli. Robot süpürge markaları ve modelleri arasında karşılaştırma yaparken pil ömrünü incelemeyi es geçmemeli, pil ömrü seçimini alanın büyüklüğü doğrultusunda yapmaya özen göstermelisiniz.

Ses Seviyesinin Düşük Olmasına Dikkat Edin

Desibel” (dB) ile belirtilen ses seviyesi elbette süpürgenizi dilediğinizde çalıştırabilmeniz için oldukça önemli. 65 dB, süpürgeler için ideal bir ses seviyesi kabul edilse de daha düşük desibele sahip ev robotu süpürge modellerini de tercih edebilirsiniz.

HEPA Filtreli Ürünleri Tercih Edin

Elektrik süpürgelerinde ve şarjlı süpürgelerde dikkat ettiğiniz HEPA filtre özelliği akıllı süpürgeler için de önemli bir kriter. HEPA filtreli robot süpürge alarak çekilen tozların temizlik sırasında yeniden havaya karışmasını önleyebilirsiniz.

Toz ve Su Haznesinin Kapasitesini İnceleyin

Yüksek toz ve su haznesi sunan bir akıllı robot süpürge, daha geniş bir alanı verimli şekilde temizleyebilir. Genellikle toz ve su haznesi arka bölümde olan süpürgeler, haznesi yukarıda olanlara göre daha fazla kapasite sunar.

Satın Alma Sonrası Hizmetlerini Değerlendirmeyi Es Geçmeyin

Robot süpürge tavsiyelerini incelerken ve satın almaya karar verirken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de bu! Ürünün garantisinin olup olmadığı, teknik servis ağı, yedek parçasının kolay bulunup bulunmadığı gibi unsurlar, kararınızı verirken mutlaka değerlendirmeniz gerekenler arasında.

İyi robot süpürgeler hangi özelliklere sahip olmalı, paylaştık. Şimdi, sırada bir akıllı süpürge sayesinde hayatınızı daha pratik kılmak var! Bu arada markalar  arasından bir seçim yapmak ve süpürge robotu fiyatı ile ilgili bilgi almak için Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz.

Robot Süpürge Hakkında Merak Edilenler

Hangi robot süpürge alınmalı sorusundan yola çıktık ve tüm teknik detayları sizin için derledik. Ancak biliyoruz ki bir de evinize özel bazı ihtiyaçlarınız nedeniyle daha farklı cevaplara ihtiyacınız var. İşte, en iyi robot süpürge yorumları arasında gezinmenize neden olan konuların detayları:

  • Evcil hayvan için en iyi robot süpürge hangisi: Kedi ve köpekler yılın belirli zamanlarında tüy döker. Evcil dostlarınızın özellikle halı üzerinde biriken tüylerini çekebilmesi için de robot süpürgenin yüksek emiş gücüne sahip olması gerekir. Akıllı süpürge emiş gücü Pa değeri ile ifade edilir. Evcil hayvan besliyorsanız yüksek Pa değerine sahip bir akıllı robot alabilirsiniz.

Ayrıca evcil hayvanınız oyuncuysa yerlerde bazı oyuncaklar bırakabilir. Akıllı robotun yerleri kolaylıkla süpürebilmesi için engel aşma gücünün de önemli olduğunu hatırlatalım

  • Robot süpürge koltuk altına girer mi: Koltuk ve yatak altı evde en çok toz toplanan yerlerdendir. Robot süpürge, boyutu izin verdiği sürece koltuk altını da süpürebilir. Bu nedenle akıllı süpürge alırken mobilyalarınızın ayak ölçülerini de göz önünde bulundurabilir ve daha mini robot süpürgeler arasından bir seçim yapabilirsiniz. Mümkün olan alanlarda ise mobilyalarınızı, altlarına robot süpürge girebilecek şekilde koltuk ayak yükseltici ile yükseltebilirsiniz.
  • Robot süpürge köşeleri temizliyor mu: Yuvarlak robot süpürge, şekli nedeniyle akla ulaşılması zor yerlerin temizliğini getirir. Ancak robot süpürgenin şekli köşeleri temizlemesine engel değildir. Akıllı süpürgenin altında bulunan fırçalar sayesinde cihaz köşedeki kirlere de ulaşabilir. 

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir